Parafia NMP Wspomożycielki Wiernych

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Matka Boska z Jazłowca na Księżu Małym

Email Drukuj PDF

Jazłowiec – to jedna z najstarszych polskich osad na Podolu, niedaleko Buczacza, zwany „kluczem Podola”. To stamtąd – w wyniku zbiegu różnych okoliczności – trafił na Księżę Małe we Wrocławiu, w trzydzieści lat po zakończeniu II wojny światowej, obraz Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych.

Widok Jazłowca przed 1939r.

Słynąca łaskami Pani Jazłowiecka

Gdy w latach 1974-1975 zostało odnowione wnętrze księskiego Kościoła, zamalowano wówczas postać Matki Boskiej „Okrywajacej Płaszczem Chrześcijan” (monumentalne poniemieckie malowidło ), bowiem pod takim właśnie wezwaniem przed wojną był tutejszy Kościół Parafialny. Działo się to za Ks. Proboszcza Wincentego Nowosielskiego, gdy Wikariuszem Kapitulnym Archi-diecezji Wrocławskiej był Ks.Bp Wincenty Urban. To on przekazał do naszego Kościoła skrupulatnie odnowiony wówczas i dostosowany do nowego kształtu (ozdobna rama i pozłacane promienie) do ołtarza głównego wiekowy zabytkowy obraz olejny pod tzw. koronką (płaszczem) Matki Boskiej. Z punktu widzenia artystycznego jest to tzw. wizerunek Santa Maria Maggiore (czyli Matka Boska Śnieżna), który przez długie lata w Jazłowcu służył wiernym za tzw. feretron. Stąd nie jest on do tej pory kojarzony bezpośrednio ani w literaturze, ani przez dawnych mieszkańców Jazłowca z żadnym tamtejszym maryjnym wizerunkiem, będącym przedmiotem kultu. Takowym była bowiem Matka Boska Jazłowiecka, zwana też Panią Jazłowiecką – słynący łaskami marmurowy posąg (o wys. 170 cm) dłuta Oskara Sosnowskiego, znajdujący się w latach 1883 – 1946 w Kaplicy Sióstr Niepokalanej w Jazłowcu, a od 1946 r. w Szymanowie pod Warszawą.

Odrestaurowany wizerunek Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych w Kościele pod tym samym wezwaniem na Księżu Małym we Wrocławiu

Z kolei obecny obraz Matki Boskiej z Jazłowca, starannie odnowiony w latach 70-tych XX wieku, wisiał na Księżu Małym we Wrocławiu w centralnej części ołtarza głównego do 2010 r., kiedy ponownie trafił do gruntownej renowacji, którą wykonali : dyplomowany artysta plastyk – p.Krzysztof Olgierd Gubrynowicz oraz mistrz pozłotnictwa – p.Ludomir Domański. Wizerunek księskiej Maryi rodem z Jazłowca odzyskał swoje dawne piękno, dzięki pieczołowitemu odnowieniu płótna oraz złoceniom ramy i został ponownie zawieszony w prezbiterium, po lewej stronie nad amboną. Dzieło odnowienia obrazu pokryte zostało ze środków parafialnych oraz z datków indywidualnych darczyńców, którym bliskie są wschodnie rubieże dawnej Rzeczpospolitej.

Obraz Matki Boskiej z Jazłowca – stan płótna po renowacji

Obraz Matki Boskiej z Jazłowca – widok ogólny obrazu w tzw. szacie i odrestaurowanej ramie

Oprac. Adam Czmuchowski
Towarzystwo Ziemi Księskiej
(fot. AC)

Poprawiony: niedziela, 13 maja 2012 21:37  

 

 

Dane teleadresowe

Rzymskokatolicka Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych

ul. Świątnicka 32
52-018 Wrocław - Księże Małe
tel (71) 343 79 76
e-mail: kancelaria@parafiaksieze.pl

Konto bankowe:

77 1020 5242 0000 2302 0117 0497


Parafialna Deklaracja Wiary - pobierz

Reklama

Msze Święte

W niedzielę:

7:00, 9:00, 10:30 (dla dzieci), 12:00 (suma), 18:00 (dla młodzieży)

Trestno: 10:00, 16:00 (ważniejsze święta i okazje)

W dni powszednie

7:00, 18:00

Nabożeństwa

Kancelaria parafialna

Kancelaria czynna:

w środę w godzinach 8:00 - 14:00.

Godziny urzędowania duszpasterzy (z wyjątkiem świąt kościelnych i państwowych):

Poniedziałki w godz. 16:00 - 17:00
Czwartki w godz. 16:00 - 17:00
Soboty w godz. 8:30 - 9:30

Msze św. prosimy zamawiać w Kancelarii lub w Zakrystii po Mszy Św.

Wezwanie do chorego oraz sprawy losowe o każdej porze.

Spowiedź Św.

W niedzielę 20 minut przed każdą Mszą św. (zakończenie 5 minut przed Eucharystią).

W dni powszednie o godz. 7.00 do ostatniego penitenta oraz wieczorem od 17.30-17.55.

Sercanie Biali

Reklama

Archidiecezja Wrocławska

Reklama