Parafia NMP Wspomożycielki Wiernych

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Chleb pielgrzymów

Email Drukuj PDF

Zanim rozpocznie się Komunia święta, zaraz po zakończeniu pieśni Baranku Boży, następuje krótka chwila, podczas której kapłan oraz wierni po cichu przygotowują się do owocnego przyjęcia Najświętszego Sakramentu. Jedna z proponowanych w Mszale modlitw dla celebransa brzmi:

Panie Jezu Chryste, niech przyjęcie Ciała i Krwi Twojej nie ściągnie na mnie wyroku potępienia, lecz dzięki Twemu miłosierdziu niech mnie chroni oraz skutecznie leczy moją duszę i ciało.

Następnie kapłan, trzymając nad pateną albo nad kielichem Chleb eucharystyczny, ukazuje go wiernym i zaprasza ich na Ucztę Chrystusa:

 

Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata (J 1,29). Błogosławieni, którzy zostali wezwani na Jego ucztę (Ap 19,9).

Posługując się ustalonymi słowami ewangelicznymi, kapłan razem z ludem wyraża akt pokory, którego słów na podstawie uchwały Konferencji Episkopatu Polski nie wolno zmieniać:

Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja (Mt 8,8).

Bezpośrednio przed spożyciem Komunii celebrans wypowiada następujące formuły:

Ciało Chrystusa niech mnie strzeże na życie wieczne.

Po przyjęciu Ciała Chrystusa, bierze kielich i mówi cicho:

Krew Chrystusa niech mnie strzeże na życie wieczne.1

W tym czasie rozpoczyna się śpiew. Wyraża on duchową jedność poprzez zjednoczenie głosów, ukazuje radość serca i podkreśla wspólnotowy charakter procesji zdążającej na przyjęcie Eucharystii. Natomiast zalecane w Mszale procesyjne przyjęcie Komunii świętej eksponuje fakt, iż Chleb eucharystyczny jest pokarmem dla pielgrzymującego Ludu Bożego.2

Komunię świętą można przyjąć w postawie klęczącej lub stojącej. Wierni przyjmujący Ciało Pańskie w postawie stojącej wykonują wcześniej skłon ciała lub przyklękają na jedno kolano. Kapłan ukazuje każdemu uniesioną Hostię, mówiąc: "Ciało Chrystusa". Wierny odpowiada: "Amen". Komunii świętej udziela się przez podanie Hostii do ust. Natomiast jeśli ktoś prosi o Komunię przez gest wyciągniętych dłoni, należy mu jej udzielić na dłoń.

W określonych przypadkach Komunii udziela się wszystkim wiernym pod dwiema postaciami. W kilku diecezjach w Polsce biskupi zezwolili, by celebrans mógł udzielać jej w ten sposób zawsze, kiedy uzna to za możliwe i pożyteczne.

Msza święta jest nie tylko Ofiarą, ale i Ucztą oraz zadatkiem uczty, która czeka nas w wieczności. Komunia święta oznacza zjednoczenie z samym Bogiem. Podobnie jak celnik z Kafarnaum żaden z nas nie jest godzien. A jednak Pan przychodzi do Ciebie i do mnie. Daje siebie jako pokarm. To nie tyle ja przyjmuję Chrystusa, co On przyjmuje mnie. W takim momencie nie uczucia są najważniejsze, ale wiara. Niech "Amen" każdego z nas będzie wyznaniem wiary w obecność Chrystusa w tym małym kawałku chleba.3

1 http://liturgia.wiara.pl/doc/420145.Liturgia-piekno-i-zakorzenienie/54
2 "Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego. Z trzeciego wydania Mszału Rzymskiego Rzym 2002", Pallotinum – Poznań 2004, 84-86
3 http://gosc.pl/doc/793306.Obrzedy-Komunii-Swietej

Poprawiony: sobota, 06 sierpnia 2011 22:08  

 

 

Dane teleadresowe

Rzymskokatolicka Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych

ul. Świątnicka 32
52-018 Wrocław - Księże Małe
tel (71) 343 79 76
e-mail: kancelaria@parafiaksieze.pl

Konto bankowe:

77 1020 5242 0000 2302 0117 0497


Parafialna Deklaracja Wiary - pobierz

Reklama

Msze Święte

W niedzielę:

7:00, 9:00, 10:30 (dla dzieci), 12:00 (suma), 18:00 (dla młodzieży)

Trestno: 10:00, 16:00 (ważniejsze święta i okazje)

W dni powszednie

7:00, 18:00

Nabożeństwa

Kancelaria parafialna

Kancelaria czynna:

w środę w godzinach 8:00 - 14:00.

Godziny urzędowania duszpasterzy (z wyjątkiem świąt kościelnych i państwowych):

Poniedziałki w godz. 16:00 - 17:00
Czwartki w godz. 16:00 - 17:00
Soboty w godz. 8:30 - 9:30

Msze św. prosimy zamawiać w Kancelarii lub w Zakrystii po Mszy Św.

Wezwanie do chorego oraz sprawy losowe o każdej porze.

Spowiedź Św.

W niedzielę 20 minut przed każdą Mszą św. (zakończenie 5 minut przed Eucharystią).

W dni powszednie o godz. 7.00 do ostatniego penitenta oraz wieczorem od 17.30-17.55.

Sercanie Biali

Reklama

Archidiecezja Wrocławska

Reklama