Parafia NMP Wspomożycielki Wiernych

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Z Eucharystią w codzienność

Email Drukuj PDF

Po modlitwie po Komunii świętej można podać ogłoszenia parafialne. Przy czym Mszał Rzymski wyraźnie podkreśla, że winny być one zwarte i ograniczone do informacji koniecznych. Zbyt długie ogłoszenia mogą zatrzeć przeżycia religijne, jakie miały miejsce w czasie Mszy świętej, a które powinny owocować w ciągu całego tygodnia.1

Natomiast obrzędem zamykającym sprawowanie całej liturgii Mszy świętej jest błogosławieństwo oraz rozesłanie. Kapłan zwrócony do wiernych rozkłada ręce i po raz kolejny przypomina prawdę o Bożej obecności:

 

Pan z wami.

Wierni odpowiadają:

I z duchem Twoim.

Po czym udziela błogosławieństwa kreśląc nad zgromadzonymi znak, który jest klamrą spinającą cały obrzęd Eucharystii – znak krzyża, mówiąc:

Niech was błogosławi Bóg wszechmogący, Ojciec i Syn, i Duch Święty.

Wierni odpowiadają:

Amen.

Poza powyższą (pochodzącą z XIII wieku), zwykłą formą, błogosławieństwo może mieć również charakter uroczysty, tj.:

  • Błogosławieństwo z poprzedzającą je modlitwą nad ludem,
  • Błogosławieństwo z trzema wezwaniami i potrójnym "Amen", wypowiadanym przez kapłana z wyciągniętymi rękami, a które poprzedzone jest wezwaniem celebransa lub diakona: Pochylcie głowy na błogosławieństwo.

Uroczyste formuły stosowane są w zależności od okresu liturgicznego.
Po udzieleniu błogosławieństwa ma miejsce rozesłanie. Główny celebrans lub diakon mówi:

Idźcie w pokoju Chrystusa.

Lud odpowiada:

Bogu niech będą dzięki.

Następnie kapłan całuje ołtarz, klęka wraz z asystą przed Najświętszym Sakramentem i udaje się do zakrystii. Towarzysz temu śpiew. Jeśli po Mszy świętej przewidziana jest inna czynność liturgiczna, opuszcza się końcowe błogosławieństwo.2

Gest błogosławieństwa wiernych znakiem krzyża nie był początkowo praktykowany. Liturgia rzymska kończyła się zawołaniem „Ite, Missa est” (łac. dosł. „Idźcie, Msza jest skończona”), po którym celebrans (początkowo był nim papież lub biskup) udawał się do zakrystii, która pierwotnie leżała zwykle przy wejściu do kościoła. Kiedy przechodził obok wiernych, ci prosili go o błogosławieństwo. Dosyć długo był to przywilej biskupa; zwyczaj błogosławienia przez kapłana upowszechnił się dopiero w XI wieku.3

Znak krzyża na początku Mszy świętej wprowadził nas w głąb misterium, teraz prowadzi nas do życia odnowionego spotkaniem za Zmartwychwstałym.4 Natomiast słowa rozesłania odnoszące się do słów Jezusa: „Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam” (J 20,21) jest to wezwanie, aby słowo i miłość Boga, którymi zostaliśmy nakarmieni podczas Uczty Eucharystycznej, zanieść do naszego domu. Rozesłanie wskazuje nam prawdziwy sens życia chrześcijanina; tak naprawdę Eucharystia powinna trwać dalej, poza świątynią, w naszym życiu. Warto pozwolić Bogu, aby nieustannie przemieniał naszą codzienność.5

1 Ks. Tarsycjusz Sinka C.M. "Zarys liurgiki" Gościkowo - Paradyż 1988, str. 208
2 http://liturgia.wiara.pl/doc/420145.Liturgia-piekno-i-zakorzenienie/57
3 http://liturgia.wiara.pl/doc/420145.Liturgia-piekno-i-zakorzenienie/57
4 http://gosc.pl/doc/793320.Obrzedy-Zakonczenia
5 http://gosc.pl/doc/793320.Obrzedy-Zakonczenia

Poprawiony: sobota, 06 sierpnia 2011 22:20  

 

 

Dane teleadresowe

Rzymskokatolicka Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych

ul. Świątnicka 32
52-018 Wrocław - Księże Małe
tel (71) 343 79 76
e-mail: kancelaria@parafiaksieze.pl

Konto bankowe:

77 1020 5242 0000 2302 0117 0497


Parafialna Deklaracja Wiary - pobierz

Reklama

Msze Święte

W niedzielę:

7:00, 9:00, 10:30 (dla dzieci), 12:00 (suma), 18:00 (dla młodzieży)

Trestno: 10:00, 16:00 (ważniejsze święta i okazje)

W dni powszednie

7:00, 18:00

Nabożeństwa

Kancelaria parafialna

Kancelaria czynna:

w środę w godzinach 8:00 - 14:00.

Godziny urzędowania duszpasterzy (z wyjątkiem świąt kościelnych i państwowych):

Poniedziałki w godz. 16:00 - 17:00
Czwartki w godz. 16:00 - 17:00
Soboty w godz. 8:30 - 9:30

Msze św. prosimy zamawiać w Kancelarii lub w Zakrystii po Mszy Św.

Wezwanie do chorego oraz sprawy losowe o każdej porze.

Spowiedź Św.

W niedzielę 20 minut przed każdą Mszą św. (zakończenie 5 minut przed Eucharystią).

W dni powszednie o godz. 7.00 do ostatniego penitenta oraz wieczorem od 17.30-17.55.

Sercanie Biali

Reklama

Archidiecezja Wrocławska

Reklama