Parafia NMP Wspomożycielki Wiernych

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Sakramenty Święte - Chrzest

Kilka niezbędnych słów o sakramencie chrztu

Email Drukuj PDF

Najbardziej odpowiednim dniem do celebracji sakramentu chrztu jest Wigilia Paschalna, dzień zesłania Ducha Świętego lub każda niedziela. Wymienione uroczystości w sposób szczególny odnoszą się do zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Do tego Zmartwychwstania, w którym odradza się człowiek podczas chrztu. Najbardziej odpowiednim miejscem udzielenia chrztu jest świątynia parafialna rodziców dziecka. Podkreśla się w ten sposób, że dziecko zostaje przyjęte do wspólnoty Kościoła. Osobą zaś, która udziela sakramentu jest szafarz zwyczajny, czyli biskup, prezbiter lub diakon.1

Więcej…
 

Brama życia

Email Drukuj PDF

Pierwszym z sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego jest Chrzest święty. Katechizm Kościoła Katolickiego poucza, że "jest on fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu Świętym i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania: Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę i w słowie." (KKK 1213).

Więcej…
 

Geneza Chrztu świętego

Email Drukuj PDF

Poszukując korzeni Chrztu świętego warto sięgnąć do Pisma Świętego. Już w Starym Testamencie w Księdze Rodzaju znajdują się pierwsze zapowiedzi tego sakramentu; "ciemność była nad powierzchnią wód i Duch unosił się nad wodami" (Rdz 1,2) i dalej: "z Edenu zaś wypływała rzeka, aby nawadniać ów ogród i stamtąd się rozdzielała, dając początek czterem rzekom" (Rdz 2,10). W kolejnych rozdziałach symbolem chrztu są wody potopu, które położyły kres grzechom i miały charakter oczyszczający i odradzający (por. Rdz 7,1-24). Dalej chrzest jest symbolizowany przez  przejście Izraelitów przez Morze Czerwone, będące wyzwoleniem Izraela z niewoli egipskiej (por. Wj 14,5-31); wyprowadzenie wody ze skały przez Mojżesza (por. Wj 17,1-7; Lb 20,1-11), czy przejście przez Jordan, dzięki któremu Izraelici otrzymali dar Ziemi Obiecanej (por. Joz 3,14-17). Powyższe wydarzenia znajdują się obecnie w słowach modlitwy poświęcenia wody chrzcielnej odmawianej podczas Wigilii Paschalnej.

Więcej…
 Parafialna Deklaracja Wiary - pobierz

Reklama

Msze Święte

W niedzielę:

7:00, 9:00, 10:30 (dla dzieci), 12:00 (suma), 18:00 (dla młodzieży)

Trestno: 10:00, 16:00 (ważniejsze święta i okazje)

W dni powszednie

7:00, 18:00

Nabożeństwa

Kancelaria parafialna

Kancelaria czynna:

w środę w godzinach 8:00 - 14:00.

Godziny urzędowania duszpasterzy (z wyjątkiem świąt kościelnych i państwowych):

Poniedziałki w godz. 16:00 - 17:00
Czwartki w godz. 16:00 - 17:00
Soboty w godz. 8:30 - 9:30

Msze św. prosimy zamawiać w Kancelarii lub w Zakrystii po Mszy Św.

Wezwanie do chorego oraz sprawy losowe o każdej porze.

Spowiedź Św.

W niedzielę 20 minut przed każdą Mszą św. (zakończenie 5 minut przed Eucharystią).

W dni powszednie o godz. 7.00 do ostatniego penitenta oraz wieczorem od 17.30-17.55.

Sercanie Biali

Reklama

Archidiecezja Wrocławska

Reklama