Parafia NMP Wspomożycielki Wiernych

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Sakramenty Święte - Małżeństwo

Liturgia Sakramentu Małżeństwa

Email Drukuj PDF

Liturgia sakramentu małżeństwa, mająca miejsce podczas Mszy świętej rozpoczyna się po odczytaniu słowa Bożego i homilii. Wtedy to wszyscy wstają, a narzeczeni stają przed kapłanem, który mówi [załóżmy, że narzeczeni mają na imię Anna i Jan - Administrator]:

Poprawiony: poniedziałek, 28 maja 2012 22:22 Więcej…
 

Przygotowanie do Sakramentu Małżeństwa

Email Drukuj PDF

Narzeczeni pragnący zawrzeć katolicki związek małżeński winni się do tego wydarzenia przygotować. Przygotowanie to obejmuje kurs przedmałżeński (przynajmniej 10 spotkań), który przypomina prawdy wiary i zasady moralności chrześcijańskiej, przekazuje jaka jest nauka Kościoła o małżeństwie i rodzinie, o sakramencie małżeństwa oraz w jaki sposób przebiega jego liturgia; zapoznanie się z liturgią pomaga bowiem narzeczonym świadomie, czynnie i owocnie małżeństwo zawrzeć.

Poprawiony: niedziela, 20 maja 2012 07:46 Więcej…
 

Historia Sakramentu Małżeństwa

Email Drukuj PDF

Jak uczy Katechizm Kościoła Katolickiego, świadomość jedności i nierozerwalności małżeństwa zaczęła kształtować się już w czasach Starego Testamentu. Prawo dane Mojżeszowi zmierzało do ochrony kobiety przed despotyzmem panowania mężczyzn, prorocy przekazywali ludowi wybranemu obraz wyłącznej i wiernej miłości małżeńskiej, której wzór widzieli w Przymierzu Boga z Izraelem, natomiast w Księgach Rut i Tobiasza opisane zostało wzruszające świadectwo sensu małżeństwa, wierności i czułości małżonków, podobnie jak w Pieśni nad Pieśniami, która stanowi jedyny w swoim rodzaju wyraz miłości ludzkiej, będącej czystym odblaskiem, odzwierciedleniem miłości Boga, Bożej miłości „potężnej jak śmierć”, miłości, której „wody wielkie nie zdołają ugasić” (Pnp 8,6-7). (KKK 1610-1611).

Więcej…
 

Sakrament Małżeństwa

Email Drukuj PDF

Kolejnym, siódmym sakramentem w katechizmowym porządku jest Sakrament Małżeństwa. Biblijnym źródłem poznania jego początku, znaczenia i celu jest Księga Rodzaju. W tej to księdze natchniony autor przekazuje nam, że Bóg, który stworzył człowieka z miłości, powołał go także do miłości, która jest podstawowym i wrodzonym powołaniem każdej istoty ludzkiej. Człowiek został bowiem stworzony na obraz i podobieństwo Boga, który sam jest Miłością. Ponieważ Bóg stworzył mężczyznę i kobietę, ich wzajemna miłość staje się obrazem absolutnej i niezniszczalnej miłości, jaką Bóg miłuje człowieka. Jest ona dobra, co więcej, bardzo dobra w oczach Stwórcy. Miłość małżeńska, którą Bóg błogosławi, jest przeznaczona do tego, by była płodna i urzeczywistniała się we wspólnym dziele zachowywania stworzenia (KKK 1604).

Poprawiony: sobota, 05 maja 2012 22:22 Więcej…
 Parafialna Deklaracja Wiary - pobierz

Reklama

Msze Święte

W niedzielę:

7:00, 9:00, 10:30 (dla dzieci), 12:00 (suma), 18:00 (dla młodzieży)

Trestno: 10:00, 16:00 (ważniejsze święta i okazje)

W dni powszednie

7:00, 18:00

Nabożeństwa

Kancelaria parafialna

Kancelaria czynna:

w środę w godzinach 8:00 - 14:00.

Godziny urzędowania duszpasterzy (z wyjątkiem świąt kościelnych i państwowych):

Poniedziałki w godz. 16:00 - 17:00
Czwartki w godz. 16:00 - 17:00
Soboty w godz. 8:30 - 9:30

Msze św. prosimy zamawiać w Kancelarii lub w Zakrystii po Mszy Św.

Wezwanie do chorego oraz sprawy losowe o każdej porze.

Spowiedź Św.

W niedzielę 20 minut przed każdą Mszą św. (zakończenie 5 minut przed Eucharystią).

W dni powszednie o godz. 7.00 do ostatniego penitenta oraz wieczorem od 17.30-17.55.

Sercanie Biali

Reklama

Archidiecezja Wrocławska

Reklama