Parafia NMP Wspomożycielki Wiernych

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Wambierzyce – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin

Email Drukuj PDF

U podnóża Gór Stołowych, na zachodnim skraju Kotliny Kłodzkiej, w malowniczej dolinie rzeki Prosny (dopływ Nysy Kłodzkiej), nad potokiem zwanym Cedron znajduje się Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w której mieści się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin.W monumentalnej bazylice znajduje się maleńka 28 cm gotycka statuetka Matki Bożej, wykonana około 1380 roku w lipowym drewnie. Rzeźba ta przedstawia Maryję w całej postaci z Dzieciątkiem w prawej ręce. W lewej Najświętsza Panna trzyma owoc granatu. Rozchylona łupinka ukazuje niezliczoną ilość ziarenek – pestek. Pan Jezus prawą rączkę wyciąga w geście błogosławieństwa nad owocem, mającym symbolizować ludzkość, w lewej zaś dłoni trzyma gołąbka – symbol pokoju. Maryję okrywa czerwona suknia i spięty pod szyją biały płaszcz, lamowany podwójnym, czerwonym paskiem i podbity błękitną podszewką, spod fałdowanej sukni widoczne są czubki ciemnych pantofelków. Najświętsza Panna stoi na niewielkiej, ciemnozielonej podstawie i cokole w pasy czerwono – niebieskie. Polichromia rzeźby pochodzi z XVII wieku, zachowały się jednak nieliczne fragmenty wcześniejszej, gotyckiej warstwy malarskiej, np. na twarzy Matki Bożej. Gotycka figurka Madonny znajduje na tronie, nad ołtarzem głównym. Dwa anioły trzymają tarczę z napisem w języku łacińskim: „Oto Matka Boża. Oto Matka Odkupiciela”. Cała kaplica pełna jest dawnych i nowych wotów.

Historia sanktuarium ginie w mroku legendarnych dziejów, według których w 1200 roku Jan z Raszewa, prawdopodobnie pan z Ratna, wskutek nieznanych okoliczności, które uznał za cudowne, odzyskał wzrok i ujrzał umieszczony na lipie wizerunek Najświętszej Dziewicy z Dzieciątkiem. Jako wyraz wdzięczności wystawił w roku 1218 pod lipą kamienny ołtarz. Już w II poł. XIII wieku obok lipy zbudowano mały drewniany kościółek z cudownym wizerunkiem Matki Bożej. Tyle mówi legenda. Fakty natomiast potwierdzają, że na przełomie XIV i XV wieku istniała tu parafia, a w początkach XVI wieku późnogotycki kościół. W latach 1715-20 zbudowano nową, do dziś zachowaną, bazylikę w stylu włoskiego baroku z 56 schodami z piaskowca. W czasie prac budowlanych odkryto przed bazyliką na placu źródło, które zostało uznane przez ludność za cudowne i nazwane źródłem Matki Bożej Wambierzyckiej. Obecnie świątynią opiekują się oo. Franciszkanie z Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych.

Po zmianie granic po II wojnie światowej ruch pielgrzymkowy nie tylko nie ustał, lecz stale się rozwijał. Dlatego też dnia 17 sierpnia 1980 r. odbyła się uroczysta koronacja figury. Aktu koronacji dokonał w imieniu Ojca Świętego Stefan kardynał Wyszyński prymas Polski, wraz z arcybiskupem Henrykiem Gulbinowiczem, gospodarzem archidiecezji, w obecności 30 biskupów i licznie zebranych wiernych.1

1 Przewodnik po sanktuariach Maryjnych. Z dawna Polski Tyś Królową. Koronowane wizerunki Matki Bożej. 1717-1996. Praca zbiorowa. Siostry Niepokalanki Szymanów 1996, str. 412-414

 

 

 

Dane teleadresowe

Rzymskokatolicka Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych

ul. Świątnicka 32
52-018 Wrocław - Księże Małe
tel (71) 343 79 76
e-mail: kancelaria@parafiaksieze.pl

Konto bankowe:

77 1020 5242 0000 2302 0117 0497


Parafialna Deklaracja Wiary - pobierz

Reklama

Msze Święte

W niedzielę:

7:00, 9:00, 10:30 (dla dzieci), 12:00 (suma), 18:00 (dla młodzieży)

Trestno: 10:00, 16:00 (ważniejsze święta i okazje)

W dni powszednie

7:00, 18:00

Nabożeństwa

Kancelaria parafialna

Kancelaria czynna:

w środę w godzinach 8:00 - 14:00.

Godziny urzędowania duszpasterzy (z wyjątkiem świąt kościelnych i państwowych):

Poniedziałki w godz. 16:00 - 17:00
Czwartki w godz. 16:00 - 17:00
Soboty w godz. 8:30 - 9:30

Msze św. prosimy zamawiać w Kancelarii lub w Zakrystii po Mszy Św.

Wezwanie do chorego oraz sprawy losowe o każdej porze.

Spowiedź Św.

W niedzielę 20 minut przed każdą Mszą św. (zakończenie 5 minut przed Eucharystią).

W dni powszednie o godz. 7.00 do ostatniego penitenta oraz wieczorem od 17.30-17.55.

Sercanie Biali

Reklama

Archidiecezja Wrocławska

Reklama