Parafia NMP Wspomożycielki Wiernych

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Krzeszów – Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej

Email Drukuj PDF

W Sudetach, w małej miejscowości Krzeszów, położonej w Kotlinie Kamiennogórskiej, w Bazylice Mniejszej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, należącej niegdyś do opactwa cystersów, znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Jego największym skarbem jest pochodząca z XIII wieku ikona Matki Bożej Łaskawej.

Ikona ta została napisana na desce o wymiarach 60 x 37 cm i przedstawia Maryję z Dzieciątkiem na prawym ramieniu. W swojej formie obraz ten nawiązuje do bizantyjskich wizerunków Madonny. Dzieciątko Jezus zwrócone jest twarzą do swojej Matki, w lewej dłoni trzyma zwinięty pergamin – symbol Bożej tajemnicy, a prawą błogosławi. Głowę i ramiona Bogurodzicy okrywa pofałdowana chusta w kolorze czerwieni. Tunika Matki Bożej jest zielona. Lewą dłonią Maryja pokazuje Dzieciątko i jednocześnie wskazuje na swoje serce jako źródło łaski. Tło obrazu jest złote. Ikona osadzona jest w srebrnej ramie z łacińskim napisem Gratia Sanctae Mariae (Łaska Świętej Maryi) który jest jej tytułem. Obraz umieszczony jest w ołtarzu głównym Bazyliki, nad tabernakulum.

Ikona Matki Bożej Łaskawej jest najstarszą ikoną Polsce, o 200 lat starszą od ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Pierwsze zapisy historyczne pozwalają przypuszczać, że znajdowała się ona w Krzeszowie już w drugiej połowie XIII wieku. Mimo tego niemożliwym jest precyzyjne określenie daty, od której rozpoczął się jej kult w krzeszowskim klasztorze. Według starych podań, podczas wypraw krzyżowych ikona została przywieziona z Bizancjum do Rimini we Włoszech. Nie wiadomo jednak jak trafiła na Śląsk. Jedna z legend opowiada o cudownym pojawieniu się tego obrazu w Krzeszowie dzięki anielskiej ingerencji. Jednak bliższa prawdy jest wersja o tym, że obraz ten został przywieziony do opactwa cystersów przez samych zakonników, którzy pojechali do Rzymu w celu otrzymania od papieża potwierdzenia nadanych zgromadzeniu przywilejów.

W 1426 r., podczas najazdu husytów, cudowny obraz został ukryty przez zakonników, którzy tajemnicę miejsca jego ukrycia zabrali do grobu. Dopiero w XVII wieku opat Adam Wolfgang odnalazł ikonę. Podczas prac remontowych zakrystii, dnia 18 grudnia 1622 r. robotnicy zauważyli na podłodze smugę światła, a kopiąc w tym miejscu odnaleźli dębową skrzynię, w której znajdowała się cudowna ikona Matki Bożej Łaskawej. Przeleżała w ukryciu 196 lat. Na pamiątkę tego cudownego wydarzenia dzień 18 grudnia ustanowiono w Krzeszowie świętem światła. Od czasu odnalezienia ikony miało miejsce wiele cudów i uzdrowień, o czym świadczą liczne wota. Do sanktuarium zaczęli przybywać liczni pielgrzymi. Pomimo wojen, zakazów pielgrzymek i sekularyzacji, kult cudownego obrazu nie osłabł. W 1997 r. w trakcie swojego pobytu w Legnicy bł. Papież Jan Paweł II dokonał uroczystej koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej, nakładając na obraz papieskie korony. Natomiast w 1998 r. kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny został podniesiony do rangi Bazyliki Mniejszej.1

Poprawiony: niedziela, 19 maja 2013 07:52  

 

 

Dane teleadresowe

Rzymskokatolicka Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych

ul. Świątnicka 32
52-018 Wrocław - Księże Małe
tel (71) 343 79 76
e-mail: kancelaria@parafiaksieze.pl

Konto bankowe:

77 1020 5242 0000 2302 0117 0497


Parafialna Deklaracja Wiary - pobierz

Reklama

Msze Święte

W niedzielę:

7:00, 9:00, 10:30 (dla dzieci), 12:00 (suma), 18:00 (dla młodzieży)

Trestno: 10:00, 16:00 (ważniejsze święta i okazje)

W dni powszednie

7:00, 18:00

Nabożeństwa

Kancelaria parafialna

Kancelaria czynna:

w środę w godzinach 8:00 - 14:00.

Godziny urzędowania duszpasterzy (z wyjątkiem świąt kościelnych i państwowych):

Poniedziałki w godz. 16:00 - 17:00
Czwartki w godz. 16:00 - 17:00
Soboty w godz. 8:30 - 9:30

Msze św. prosimy zamawiać w Kancelarii lub w Zakrystii po Mszy Św.

Wezwanie do chorego oraz sprawy losowe o każdej porze.

Spowiedź Św.

W niedzielę 20 minut przed każdą Mszą św. (zakończenie 5 minut przed Eucharystią).

W dni powszednie o godz. 7.00 do ostatniego penitenta oraz wieczorem od 17.30-17.55.

Sercanie Biali

Reklama

Archidiecezja Wrocławska

Reklama