Parafia NMP Wspomożycielki Wiernych

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Stary Wielisław – Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

Email Drukuj PDF

W południowo – zachodniej części Kotliny Kłodzkiej, na pograniczu Górnej Nysy w miejscowości Stary Wielisław, w parafii p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Pieczę nad nim sprawuje Zgromadzenie Najświętszych Serc Jezusa i Maryi.

Na podstawie kronik oraz niektórych dzieł historycznych można stwierdzić, że kościół w Starym Wielisławiu, należy do najstarszych kościołów Ziemi Kłodzkiej (zwanej niegdyś Hrabstwem Kłodzkim). Kościół ten bowiem istniał już w X wieku. W drodze do Gniezna miał zawitać tutaj – według starych przekazów – św. Wojciech. Natomiast szczególnie pamiętny okazał się rok 1300, gdy papież Bonifacy VIII wydał bullę, w której nazwał wielisławską świątynię Przybytkiem Niebieskim i ustanowił ją kościołem pielgrzymkowym.

Dzięki figurze Matki Bolesnej, słynącej łaskami i cudami, kościół ten od utrwalenia się chrześcijaństwa w Ziemi Kłodzkiej stał się zarazem jednym z najsłynniejszych. Stojąca w ołtarzu głównym figurka Matki Bożej pochodzi najprawdopodobniej z XIII wieku. Według podania figurę tę wyrzeźbił mieszkaniec wsi Wielisław, nazwiskiem Schneider, który wiele wycierpiał z powodu nieszczęść na niego spadających. We śnie usłyszał on polecenie Maryi, która nakazała mu wyrzeźbić Jej wizerunek. Gdy to uczynił, nieszczęścia ustąpiły.

Figura wielisławska przedstawiana jest z mieczem w sercu. Z tyłu wizerunku widnieją krzyż, gąbka na długim kiju i włócznia, czyli atrybuty Męki Pańskiej. Tak bowiem, jako Matka Boska Boleściwa, stojąca pod krzyżem, miała ukazać się Maryja Schneiderowi.

Zapisy historyczne podają, że w 1428 roku od strony Dusznik nadciągnęli Husyci. Zniszczyli wioskę, nie szczędząc nawet drewnianego kościoła, który podpalili. Mimo, iż po świątyni pozostały tylko zgliszcza, cudowna figura Matki Bożej ocalała nietknięta. Została ona umieszczona w nowym, wybudowanym z kamienia kościele.1

Spośród cudów jakie miały miejsce dzięki wstawiennictwu Matki Bożej Bolesnej warto wspomnieć najbardziej spektakularne, jak choćby cudowne uzdrowienie częściowo sparaliżowanej Marii Magdaleny Neuceckin z Gorzanowa, która oprócz paraliżu cierpiała również na silne bóle głowy. Gdy zawiodły środki medyczne, kazała przywieźć się do Sanktuarium, gdzie nagle odzyskała zdrowie.

W roku 2000 ks. Kardynał Henryk Gulbinowicz Metropolita Archidiecezji Wrocławskiej reaktywował Sanktuarium Matki Bożej w Starym Wielisławiu. Natomiast 16 września 2001 roku podniósł je do rangi Sanktuarium Międzynarodowego, gdyż do tego miejsca uświęconego modlitwą wiernych przybywają zarówno Czesi, Polacy i Niemcy oraz inne narodowości.2

1 http://sscc.pl/sanktuaria.php
2 http://www.starywielislaw.pl/index.php?q=25&id_q=8

Poprawiony: niedziela, 26 maja 2013 10:01  

 

 

Dane teleadresowe

Rzymskokatolicka Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych

ul. Świątnicka 32
52-018 Wrocław - Księże Małe
tel (71) 343 79 76
e-mail: kancelaria@parafiaksieze.pl

Konto bankowe:

77 1020 5242 0000 2302 0117 0497


Parafialna Deklaracja Wiary - pobierz

Reklama

Msze Święte

W niedzielę:

7:00, 9:00, 10:30 (dla dzieci), 12:00 (suma), 18:00 (dla młodzieży)

Trestno: 10:00, 16:00 (ważniejsze święta i okazje)

W dni powszednie

7:00, 18:00

Nabożeństwa

Kancelaria parafialna

Kancelaria czynna:

w środę w godzinach 8:00 - 14:00.

Godziny urzędowania duszpasterzy (z wyjątkiem świąt kościelnych i państwowych):

Poniedziałki w godz. 16:00 - 17:00
Czwartki w godz. 16:00 - 17:00
Soboty w godz. 8:30 - 9:30

Msze św. prosimy zamawiać w Kancelarii lub w Zakrystii po Mszy Św.

Wezwanie do chorego oraz sprawy losowe o każdej porze.

Spowiedź Św.

W niedzielę 20 minut przed każdą Mszą św. (zakończenie 5 minut przed Eucharystią).

W dni powszednie o godz. 7.00 do ostatniego penitenta oraz wieczorem od 17.30-17.55.

Sercanie Biali

Reklama

Archidiecezja Wrocławska

Reklama