Parafia NMP Wspomożycielki Wiernych

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Opole – Sanktuarium Matki Bożej Opolskiej

Email Drukuj PDF

W diecezji opolskiej, w samym Opolu, w kościele katedralnym Świętego Krzyża znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Opolskiej z Jej cudownym wizerunkiem.

Obraz został namalowany na lipowej desce przez nieznanego artystę. Wizerunek przedstawia Madonnę ujętą w półpostaci, z Dzieciątkiem Jezus na lewym ramieniu. W prawej dłoni Matka Boża trzyma jabłko. Głowę ma lekko schyloną w stronę Syna, który zwraca się ku Matce. Jezus prawą rączkę unosi w geście błogosławieństwa, w lewej zaś trzyma księgę Pisma Świętego.

Trudna do ustalenia jest natomiast dokładna data i miejsce powstania słynącego łaskami obrazu Opolskiej Pani. W Bytomiu i Koźlu zachowały się dwa podobne wizerunki Matki Bożej, o których dokładnie wiemy, gdzie i kiedy zostały namalowane. Madonna z Bytomia pochodzi z 1430 r., obraz kozielski z tego samego okresu. Oba zostały namalowane na terenie Czech, w XIV i XV wieku opierając się na wzorach italo-bizantyńskich. Porównując oba wizerunki z opolskim obrazem, stosunkowo łatwo jest określić czas powstania obrazu Matki Bożej Opolskiej. Sposób przedstawienia postaci, kolor i pozostałe formalne aspekty wizerunku prowadzą do wniosku, że opolski obraz powstał około 1480 r. na terenie Czech.1

Historia opolskiego wizerunku Matki Bożej jest niezwykle bogata. Pierwotnie obraz znajdował się w XIV-wiecznym kościele Matki Boskiej w Piekarach, gdzie słynął łaskami. W okresie reformacji kościół przeszedł w ręce protestantów i dopiero w XVII wieku został zwrócony katolikom. Ówczesny proboszcz, ksiądz Jakub Roczkowski, zainteresował się zapomnianym i mocno zabrudzonym obrazem Madonny i przeniósł go do głównego ołtarza. Od tego czasu zaczął szerzyć się w Piekarach Jej kult, niemalże przyćmiewając kult Matki Bożej Częstochowskiej. W tym czasie opiekę nad sanktuarium przejęli oo. jezuici, którzy w 1683 roku przewieźli wizerunek do Opola, ponieważ obawiali się zbliżającej się nawały tureckiej. Obraz trafił do kościoła p.w. Świętej Trójcy, natomiast w Piekarach pozostała jego kopia, przed którą modlił się spieszący pod Wiedeń z odsieczą Jan III Sobieski. Po zażegnaniu tureckiego niebezpieczeństwa, jezuici zwrócili obraz do Piekar, ale w 1702 roku ponownie przewieźli go do Opola z lęku przed kolejnym „potopem” szwedzkim Karola XII. Od tego czasu wizerunek Matki Bożej Piekarskiej pozostał już na stałe w Opolu. W Piekarach zaś zaczęła słynąć łaskami pozostawiona tam uprzednio kopia. W 1813 r. obraz został przeniesiony z kościoła jezuitów do katedry p.w. Krzyża Świętego. Po II wojnie światowej nastąpiło nowe ożywienie kultu Matki Bożej Opolskiej, o czym świadczą liczne wota.

Kolejnym ważnym wydarzeniem była koronacja wizerunku koronami papieskimi z rąk samego Jana Pawła II. Akt koronacji miał miejsce na Górze Świętej Anny w dniu 21 czerwca 1983 roku w 500-lecie istnienia obrazu Opolskiej Pani w obecności miliona pielgrzymów.2

 

 

 

Dane teleadresowe

Rzymskokatolicka Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych

ul. Świątnicka 32
52-018 Wrocław - Księże Małe
tel (71) 343 79 76
e-mail: kancelaria@parafiaksieze.pl

Konto bankowe:

77 1020 5242 0000 2302 0117 0497


Parafialna Deklaracja Wiary - pobierz

Reklama

Msze Święte

W niedzielę:

7:00, 9:00, 10:30 (dla dzieci), 12:00 (suma), 18:00 (dla młodzieży)

Trestno: 10:00, 16:00 (ważniejsze święta i okazje)

W dni powszednie

7:00, 18:00

Nabożeństwa

Kancelaria parafialna

Kancelaria czynna:

w środę w godzinach 8:00 - 14:00.

Godziny urzędowania duszpasterzy (z wyjątkiem świąt kościelnych i państwowych):

Poniedziałki w godz. 16:00 - 17:00
Czwartki w godz. 16:00 - 17:00
Soboty w godz. 8:30 - 9:30

Msze św. prosimy zamawiać w Kancelarii lub w Zakrystii po Mszy Św.

Wezwanie do chorego oraz sprawy losowe o każdej porze.

Spowiedź Św.

W niedzielę 20 minut przed każdą Mszą św. (zakończenie 5 minut przed Eucharystią).

W dni powszednie o godz. 7.00 do ostatniego penitenta oraz wieczorem od 17.30-17.55.

Sercanie Biali

Reklama

Archidiecezja Wrocławska

Reklama