Parafia NMP Wspomożycielki Wiernych

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Głogówek – Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej

Email Drukuj PDF

Kolejne sanktuarium maryjne w diecezji opolskiej znajduje się w Głogówku, w kościele, którym opiekują się oo. Franciszkanie.

W tejże świątyni mieści się Casa Santa, czyli Święty Dom z czczoną od wieków figurą Matki Bożej Loretańskiej. Casa Santa został wybudowany na wzór Świętego Domku, który znajduje się w Sanktuarium Matki Bożej w Loreto we Włoszech. Legenda głosi, że jest to dom, w którym urodziła się i żyła w Nazarecie Matka Jezusa, a który został cudownie przeniesiony przez aniołów do Dalmacji, a następnie po kilkukrotnych przenosinach trafił do Włoch. Natomiast polska kopia została ufundowana i zbudowana przez Jerzego III Oppersdroffa. Ten żyjący w XVII wieku hrabia jest ważną postacią zarówno dla Sanktuarium jak i Głogówka oraz Zakonu Franciszkanów. Przyczynił się do przywrócenia katolicyzmu na tych terenach. Był on także wielkim czcicielem Najświętszej Maryi Panny. W 1610 roku podczas swojego pobytu w Rzymie odbył pielgrzymkę do sławnego Sanktuarium Maryjnego w Loreto. Tam też zrodził się pomysł zbudowania w rodzinnym mieście kopii Świętego Domu. Oppersdorff wykonał wtedy szkice, zrobił pomiary i po powrocie do Głogówka rozpoczął realizację swojego przedsięwzięcia. W 1615 roku ponownie odwiedził Loreto. A kiedy w 1628 roku Głogówek znowu stało się katolicki, plan hrabiego mógł się urzeczywistnić. W 1630 roku ukończono budowę kaplicy, a w 6 lat później dobudowano północne skrzydło kościoła, które zgodnie z oryginałem włoskim okryło Domek Loretański. 7 grudnia 1630 roku odbyła się konsekracja kościoła franciszkańskiego i Domku Loretańskiego.1

Matka Boża Loretańska z Głogówka stała się niemal od razu ośrodkiem intensywnego kultu. Znane są z owych czasów opisy rozwijającego się kultu i licznych pielgrzymek z wielu miejscowości Śląska.

W 1810 roku nastąpiła kasata zakonów, czego konsekwencją było usunięcie z Głogówka Franciszkanów. Przez niemal półtora wieku kościół zakonny, a wraz z nim „Loretka” były pod opieką duchowieństwa diecezjalnego. Franciszkanie powrócili do Głogówka dopiero po II wojnie światowej, obejmując zarówno klasztor jak i miejscową parafię. Kult Matki Bożej Loretańskiej przetrwał jednak wszelkie trudne doświadczenia, a Maryja w swoim Loretańskim Domku była i jest ciągle proszona i przyjmuje podziękowania za łaski. Takim niepozornym, ale przemawiającym świadkiem żywego kultu są głęboko wytarte kamienne progi Świętego Domku.

Na prośbę Zakonu Franciszkanów Stolica Apostolska wyraziła zgodę na ukoronowanie figury Matki Bożej z Głogówka koronami papieskimi. Uroczystość koronacji miała miejsce w dniu 2 lipca 2011 roku.2

 

 

 

Dane teleadresowe

Rzymskokatolicka Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych

ul. Świątnicka 32
52-018 Wrocław - Księże Małe
tel (71) 343 79 76
e-mail: kancelaria@parafiaksieze.pl

Konto bankowe:

77 1020 5242 0000 2302 0117 0497


Parafialna Deklaracja Wiary - pobierz

Reklama

Msze Święte

W niedzielę:

7:00, 9:00, 10:30 (dla dzieci), 12:00 (suma), 18:00 (dla młodzieży)

Trestno: 10:00, 16:00 (ważniejsze święta i okazje)

W dni powszednie

7:00, 18:00

Nabożeństwa

Kancelaria parafialna

Kancelaria czynna:

w środę w godzinach 8:00 - 14:00.

Godziny urzędowania duszpasterzy (z wyjątkiem świąt kościelnych i państwowych):

Poniedziałki w godz. 16:00 - 17:00
Czwartki w godz. 16:00 - 17:00
Soboty w godz. 8:30 - 9:30

Msze św. prosimy zamawiać w Kancelarii lub w Zakrystii po Mszy Św.

Wezwanie do chorego oraz sprawy losowe o każdej porze.

Spowiedź Św.

W niedzielę 20 minut przed każdą Mszą św. (zakończenie 5 minut przed Eucharystią).

W dni powszednie o godz. 7.00 do ostatniego penitenta oraz wieczorem od 17.30-17.55.

Sercanie Biali

Reklama

Archidiecezja Wrocławska

Reklama